ul. Witosa 10  68 327 40 27   zabor@diecezjazg.pl

 Kościół parafialny w Zaborze został zbudowany w latach 1905-1908, kiedy proboszczem w Milsku był ks. Julius Kühnert (ur. 02.01.1844, zm. 17.02.1914), a właścicielem Zaboru był Georg von Schöneich. Jest to kościół jednonawowy z ołtarzem od wschodu i witrażem św. Józefa oraz wieżą od zachodu. Po zakończeniu budowy w 1908 roku, kościół konsekrowano i oddano do użytku. Przy kościele parafialnym w Zaborze, po lewej stronie bocznego wejścia jest pochowany ks. kan. Leszek Gościmiński (ur. 12.04.1930, zm. 04.03.2003), który był proboszczem w Zaborze przez 28 lat, od 29.01.1974 do 6.08.2002 roku.


Kościół Filialny w Milsku został zbudowany w 1798 roku, z wykorzystaniem części starych murów. Przy kościele filialnym w Milsku spoczywają trzej niemieccy proboszczowie przedwojennej parafii Milsko:

ks. Carl Schikor         11.09.1750-06.09.1828,
      budowniczy kościoła w Milsku
ks. Rudolf Wolke        17.08.1832-21.10.1872
ks. Julius Kühnert      02.01.1844-17.02.1914,
      budowniczy kościoła w Zaborze

Przed wojną kościół w Milsku był, kościołem parafialnym, a kościół w Zaborze kościołem filialnym. Od powstania parafii Zabór 1.09.1947 jest odwrotnie.

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM